Jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii?

Choć w dobie globalizacji Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii w wielu aspektach przypominają Święta w Polsce,  obchodzi się je jednak nieco inaczej. Przyjrzyjmy się angielskim świątecznym zwyczajom.

Święta po angielsku

Pierwszą zauważalną różnicą między tradycją polską a angielską jest data świętowania. W Polsce, jak wiadomo, najważniejszy dzień to 24 grudnia i obchodzona wieczorem Wigilia (Christmas Eve).

W Wielkiej Brytanii dniem najważniejszym jest  25 grudnia, czyli Christmas Day. Christmas Day jest dniem wolnym od pracy oraz jedynym dniem w roku, kiedy w Londynie i innych częściach Królestwa zamknięte są wszystkie sklepy oraz atrakcje turystyczne, transport miejski jest ograniczony do minimum, a jedyne otwarte miejsca to kilka restauracji i hotele.

Christmas Day rozpoczyna się rozpakowywaniem prezentów, które zostały umieszczone w skarpetach powieszonych na kominku lub pod choinką. Nie zawsze jednak tak było – choinka dotarła do Anglii dopiero w połowie XIX wieku. Stało się tak za sprawą męża Królowej Wiktorii, księcia Alberta, który był Niemcem i przeniósł niemiecki zwyczaj dekorowania żywego drzewka do Wielkiej Brytanii.

W połowie dnia angielska rodzina spotyka się na obiad (Mid-Day Dinner), na którym podawany jest pieczony indyk, gęś lub kurczak z warzywami i pieczonymi ziemniakami. Oprócz tego popularnym daniem są… brukselki podawane z serem i masłem, octem balsamicznym czy nawet posypane brązowym cukrem.

Na deser serwuje się Christmas Pudding (przepis poniżej) z gotowanych na parze owoców i przypraw, trifle i mince pies. Trifle to wielowarstwowy deser składający się z ciasta biszkoptowego, budyniu, owoców, galaretki i bitej śmietany. Ciasto biszkoptowe uprzednio zamaczane jest w porto lub sherry. Mince pies to małe babeczki wypełnione nadzieniem owocowym z przyprawami korzennymi, podobnym w smaku do Christmas Pudding.

świątecznie desery w anglii
Od lewej: mince pies (goodhousekeeping.co.uk) i trifle (countryliving.com)

Od 1932 nieodłącznym elementem Christmas Day jest przemówienie Króla lub Królowej, emitowane w radiu, telewizji i internecie zawsze o godzinie 15. Tradycję tą zapoczątkował Król Jerzy V, a w 1952 roku przejęła ją Królowa Elżbieta.

Około godziny 18 serwuje się tradycyjną herbatę angielską, czyli po naszemu podwieczorek.

26 grudnia jest także dniem Świąt, jednak tego dnia już otwierają się niektóre sklepy. To wszystko dlatego, że jest to tak zwany „Boxing Day” – oficjalny początek poświątecznych wyprzedaży. Londyn ogarnia niezłe szaleństwo, czasem na miarę Black Friday w Stanach. Podobno ludzie ustawiają się w długich kolejkach przed sklepami już w nocy, aby tylko złapać okazję.

Inne zwyczaje

Nieodłącznymi elementami Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii są pięknie dekorowane kartki świąteczne, którymi obdarowuje się bliskich oraz Christmas crackers (nie, nie są to krakersy!), czyli opakowania w kształcie cukierka zawierające w sobie mały prezent – na przykład małą figurkę, papierową koronę oraz przysłowie lub życzenie. Przy otwieraniu „krakersów” zawsze jest dużo zabawy, ponieważ robią hałas. Tutaj przeczytacie szczegółowe wytłumaczenie tych podarunków.

Przepis na Angielski Pudding Świąteczny

Pudding Świąteczny
Fot: express.co.uk

Sposób przygotowania:

  1. Posiekaj migdały. Obierz ze skórki i oczyść ze środka jabłka a następnie pokrój. Pokrój skórkę cytrynową. Zmiel trzy czwarte gałki muszkatołowej. Wymieszaj wszystkie składniki, oprócz masła, w dużej misce.
  2. Zetrzyj na tarce jedną czwartą masła do miski i ponownie wszystko wymieszaj. Zetrzyj kolejną ćwiartkę masła i wymieszaj. Powtarzaj czynność aż zetrzesz całe masło. Zaproś do mieszania członków rodziny. Według tradycji angielskiej każdy powinien teraz powiedzieć życzenie.
  3.  Nasmaruj masłem dwie 1,2 litrowe miski i wyłóż je papierem do pieczenia. Nałóż do każdej z misek pudding. Przykryj miski podwójną warstwą papieru do pieczenia i owiń sznurkiem tak, aby papier się nie ruszał. Odetnij nadmiar papieru.
  4. Postaw miski na dwóch dużych kawałkach folii i owiń je folią. Następnie owiń miski kolejnymi dwoma kawałkami folii, tym razem od góry. Ponownie owiń sznurkiem. W ten sposób przygotowujemy pudding do bezpiecznego gotowania na parze. W tym filmie możecie zobaczyć jak prawidłowo owinąć miskę z puddingiem przed jego gotowaniem.
  5. Gotuj miski w garnkach z wodą lub na parze, przez osiem godzin, pamiętając o tym, aby nie zabrakło wody. Po ośmiu godzinach zdejmij miski z gazu i pozostaw na noc do ostygnięcia. Gdy pudding ostygnie, usuń zużyte opakowania i owiń w świeżą folię. Przechowuj w suchym, chłodnym miejscu aż do Świąt.
  6. W dniu Bożego Narodzenia podgotuj na parze przez kolejną godzinę. Rozpakuj i wyłóż na talerz przewracając miskę do góry nogami. Na patelni podgrzej trzy łyżki brandy, polej nią pudding i podpal zapalniczką aby uzyskać „piorunujący” efekt. Smacznego!

PS Według angielskiej tradycji w puddingu powinno się umieścić monetę. Osoba, która na nią trafi na swoim talerzu będzie mieć szczęście w nadchodzącym roku.

Przepis pochodzi z BBC Good Food.

Jak Wam się podobają angielskie zwyczaje? Przechwycilibyście któryś z nich?

Chcesz lepiej poznać Londyn?

Weź udział w darmowym 6-dniowym cyklu mailowym "Poznaj Londyn Mniej Znany". Poznasz w nim miejsca, o których rzadko wspominają przewodniki. Wszystkie do odwiedzenia za darmo.

Przekonasz się, że Londyn może być fascynujący - jeśli tylko dasz mu szansę!

Nie wysyłam spamu. Możesz zrezygnować z otrzymywania maili w każdej chwili. Powered by ConvertKit
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...