Najlepsze sklepy charity w zachodnim Londynie + poradnik jak szukać ubrań

Charity shop w Londynie | Nat w Londynie

Mieszkając w Polsce, nie chodziłam po ciucholandach. Chociaż niektóre koleżanki się nimi zachwycały, ja nigdy nie miałam cierpliwości do przebierania w stertach używanych rzeczy, i nigdy też nic ciekawego nie znalazłam, co by mogło zmotywować mnie do dalszych poszukiwań. Odrzucał mnie zapach szafy starszej pani i miałam wrażenie, że najlepsze kąski przejmują sprzedawczynie, a klientom pozostawały same ochłapy. Zdanie na ich temat zmieniłam po przyjeździe do Londynu. Ale nie tak od razu.

Z początku nie wiedziałam jak do nich podejść. Nie odróżniałam vintage od „zwykłej” używanej odzieży, nie rozumiałam, dlaczego w niektórych sklepach za używane dżinsy życzą sobie tyle samo co za nowe, a z kolei do tych z bardzo tanimi rzeczami jakoś bałam się wejść. Nie rozumiałam też pojecia „charity shop”.

Moje podejście do kupowania noszonych wcześniej ciuchów zmieniło się za sprawą dwóch czynników.

Po pierwsze, po dwóch latach kupowania ubrań w sieciówkach typu Gap czy H&M, znudziło mi się chodzenie w tych samych rzeczach co inni. Szczególnie można było to zauważyć w dziale marketingu, w którym pracowało ze mną wiele dziewczyn w podobnym wieku. Nie raz zdarzyło mi się ubrać w tą samą bluzkę co koleżanka, tego samego dnia. A każda kobieta doskonale wie, że nie ma nic gorszego niż przypadkowe wystąpienie w tym samym odzieniu.

Drugim powodem mojego zainteresowania sklepami z używaną odzieżą była Veronica. Moja amerykańska przyjaciółka, z którą przyszło mi pracować biurko w biurko przez trzy miesiące, okazała się ekspertką od wyszukiwania tanich perełek. Pracowałyśmy w centrum Fulham, gdzie znajduje się wiele sklepów charity, więc któregoś dnia w porze lunchu Veronica, mimo moich oporów, wyciągnęła mnie do kilku z nich. Po zakupie pierwszej torebki za cztery funty, uzależniłam się. Odwiedziny charity shops stały się naszym codzinnym rytuałem – nie zawsze można znaleźć coś fajnego, więc im częściej sprawdzasz, co mają, tym większa szansa na ciekawy łup.

Charity shop w Londynie | Nat w Londynie
Torebka w „konie”, zupełnie nowa, upolowana w sklepie charity na Fulham.

 

Po czasie uświadomiłam sobie, że kupowanie w charity shops ma także wiele zalet społeczno-ekonomicznych. Na swój sposób walczy z konsumpcjonizmem, który w Londynie jest bardzo rozwinięty. Kupujesz używane ubrania, które ktoś podarował. Dzięki temu zyskują one nowe życie i jednocześnie produkuje się mniejszą ilość śmieci. Pieniądze ze sprzedaży idą na cele charytatywne danej fundacji, a ty nosisz oryginalny ciuch, którego nie będzie miała każda osoba na ulicy. Fajnie, nie?

Ale przejdźmy do rzeczy.

Czym się różni charity shop od sklepu z odzieżą vintage?

W sklepie charity znajdziemy ubrania z każdej epoki i każdej marki – i te z poprzedniej kolekcji Primarka, i te bez metki, kilkunastoletnie, wyciągnięte z babcinej szafy. Ceny są o wiele niższe niż w sklepach vintage. Z kolei w sklepach vintage ubrania są już przebrane, w konkretnym stylu, najczęściej naprawdę stare, a nie tylko stylizowane na stare (choć takie też się zdarzają). Takie sklepy znajdują się w modnych lub hipsterskich dzielnicach typu Shoreditch, Camden Town czy Brick Lane. To również tłumaczy ich wysoką cenę.

O wiele więcej frajdy sprawia mi samodzielne wyszukiwanie perełek w charity shops, więc  nimi sie tutaj zajmę.

Jak szukać ciuchów w sklepach charity?

  • Jeśli masz taką możliwość, odwiedź sklep w ciągu tygodnia.
  • Dowiedz się, w którym dniu wykładają najwięcej towaru. Wtedy masz największe szanse na znalezienie czegoś fajnego.
  • Patrz na metki i na materiał. W niektórych sklepach ciuchy firmowe będą ciut droższe niż inne, ale jeśli ubranie jest w dobrym stanie, to się opłaca. Osobiście kupuję ubrania tylko z bawełny lub jedwabiu. Marynarki mogą być z tworzywa sztucznego, ale zwracam uwagę na stan, krój, jakość materiału (czy nie obłazi) i firmę.
  • Kupuj tylko rzeczy, które będziesz nosiła w zastanym stanie, to znaczy nie obiecuj sobie, że coś poprawisz, przytniesz itd. Chyba, że jesteś zapaloną krawcową 😉
  • Szukaj białych bluzek, koszul i sukienek, z naturalnych materiałów. Na białym widać doskonale, czy bluzka jest czysta, czy była dużo używana itd. Mi udało się znaleźć dwie bluzki jedwabne firmy Massimo Dutti, jak nowe, za 2,5 funta każda.
  • Jeśli szukasz czegoś konkretnego, wyobraź sobie to jak najdokładniej. Gwarantuję, że za jakiś czas znajdziesz coś podobnego w second handzie.
  • Nie zrażaj się, jeśli tym razem nic nie znajdziesz. Spróbuj innym razem!

Najlepsze sklepy charity w zachodnim Londynie

Chelsea

Im lepsza dzielnica, tym lepsze ubrania ofiarowane przez jej mieszkańców. Chelsea jest tego najlepszym przykładem. Choć nie ma tu zbyt wielu sklepów z używaną odzieżą, te, które są, spokojnie nadrabiają jakością.

Polecam szczególnie:

Cancer Reseach na 393 King’s Road

Trinity Hospice Chariy Shop na 389 King’s Road

The Chelsea Oxfam Shop na 395 King’s Road, zaraz przy legendarnym sklepie Vivian Westwood. Widziałam tu szpilki Jimmy Choo za 15 funtów.

 

Fulham

Najlepsze sklepy znajdują się na North End Road.

Cancer Research 350 North End Road – to właśnie tu kupiłam marynarkę firmy Theory za 10 funtów (normalnie kosztuje ponad 250 funtów), moją ulubioną torebkę w konie oraz jedwabną bluzke Massimo Dutti.

British Heart Foundation 338 North End Road

Sue Ryder 330 North End Road

 

Kensington

W tutajszych sklepach jest nieco drożej, ale warto zajrzeć, jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, np. firmowej koszuli męskiej, czy dizajnerskich dodatków.

Charity shop w Kensington | Nat w Londynie
Charity sklep na High Street Kensington.

 

Kensington High Street:

Octavia Foundation Olympia 266 Kensington High Street

Oxfam Shop 202B Kensington High Street

Kensington Church Street:

Trinity Hospice Charity Shop 31 Kensington Church Street

The Charity Shop 57 Kensington Church Street

Octavia Foundation Kensington Church Street 59 Kensington Church Street

 

Shepherd’s Bush

Tu znajdziesz nieco tańsze charity shops. Istnieje mniejsza szansa na upolowanie markowych ciuchów, za to warto poszukać ciekawych dodatków czy strojów na daną okazję.

Traid 154 Uxbridge Road – znalazłam tu kiedyś różową spódnicę z Top Shopu za 3 funty, która okazała się być idealnym strojem na tematyczny wieczór panieński.

Fara Chariy Shop 84 Uxbridge Road

Aktualizacja 11.10.15:

Ealing

Community shop 134-136 The Broadway, West Ealing, W13 0TL – świetny, niezależny sklep z używaną odzieżą i dodatkami. Odkryłam go dzięki MissPlayground podczas mojego ostatniego pobytu w Londynie.

Wzdłuż Uxbridge Road, jak będziecie iść w stronę Community Shop, po każdej stronie znajduje się kilka sklepów charity. Warto zajrzeć do każdego z nich, może akurat coś się trafi.

Community shop na Ealing

 

W Londynie znajduje się mnóstwo sklepów z używaną odzieżą, praktycznie na każdym rogu. Dlatego warto chodzić, zaglądać, przebierać. Ostrzegam – to uzależnia!

A jakie są Twoje ulubione charity shops? Podziel się w komentarzu!

Na koniec kilka stylizacji z moimi ulubionymi „łupami” z charity shops:

Charity shop Londyn | Nat w Londynie

Wspomniana wyżej marynarka  Theory za 10 funtów, skórzana torebka za 15 funtów i koszula French Connection za 4 funty.

Charity shop w Londynie | Nat w Londynie

Torebka z angielskiego charity shop | Nat w Londynie

Znaleziska z charity shop w Londynie | Nat w Londynie

Sweter biały, 2,5 funta.

Zdjęcia stylizacji: Kinga Irzyńska

Chcesz lepiej poznać Londyn?

Weź udział w darmowym 6-dniowym cyklu mailowym "Poznaj Londyn Mniej Znany". Poznasz w nim miejsca, o których rzadko wspominają przewodniki. Wszystkie do odwiedzenia za darmo.

Przekonasz się, że Londyn może być fascynujący - jeśli tylko dasz mu szansę!

Nie wysyłam spamu. Możesz zrezygnować z otrzymywania maili w każdej chwili. Powered by ConvertKit
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...