Najciekawsze aplikacje na smartfony w Londynie

przydatne aplikacje w Londynie

W Londynie, z uwagi na ogromną liczbę mieszkańców oraz podatny grunt na wszelkie nowinki technologiczne, aplikacje na smartfony wyrastają jak grzyby po deszczu. Szczególną popularnością cieszą się aplikacje randkowe – co chwilę słychać o nowej, lepszej wersji Tindera (np. Spark) czy aplikacji do podwójnych randek (Double).

Odkąd jestem szczęśliwą właścicielką iPhone’a oraz nieograniczonego dostępu do internetu (jedyne 28 funtów miesięcznie w Three), korzystam z wielu przydatnych apek. Bez niektórych nie wyobrażam już sobie życia (to może niedobrze…) i bardzo się irytuję, gdy pada mi bateria, a ładowarka została w domu.

 

 przydatne aplikacje w Londynie

 

Dziś chcę się podzielić z Tobą aplikacjami, z których korzystam na codzień oraz takimi, które wydają mi się intrygujące.

1. Citymapper. Absolutny must-have do poruszania się po Londynie. Zanim miałam telefon z nieograniczonym internetem, ciągle się gubiłam. Nie mam pojęcia dlaczego, ale zawsze, gdy wysiadałam z metra, szłam… w złą stronę. Citymapper uratował mi nie raz życie, zaoszczędził mi stresu i czasu. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu: wystarczy kliknąć na „Get me somewhere”, wpisać kod pocztowy, nazwę miejsca, ulicy lub np. stacji metra, a aplikacja wskaże kilka opcji podróży, jej czas oraz koszt. Po kliknięciu na wybraną opcję, poprowadzi nas krok po kroku do celu. Istnieje możliwość zapamiętania adresu domowego oraz pracowego, a także zapisanie miejsc. Można też zapisać podróż („save trip”), która będzie działać również bez dostępu do internetu. Gorąco polecam zarówno mieszkańcom Londynu, jak i turystom. Aplikacja darmowa.

2. Bus London. Aplikacja wyszukująca połączenia autobusowe w naszym najbliższym otoczeniu. Pokazuje numer autobusu, cel podróży, czas oczekiwania i kolejne przystanki. Również polecam mieszkańcom i turystom – oglądanie Londynu z piętrowego autobusu to dobry sposób na zwiedzanie miasta, oraz o wiele tańszy niż w turystycznym busie Hop on and Hop off. Jest kilka wersji ten aplikacji, ale tą lubię najbardziej. Aplikacja darmowa.

3. YPlan (Po co planować?). Wyszukiwarka imprez kulturalnych według dnia lub tematu („today”, „this weekend”, „what’s hot”, „yplan film club”, etc.). Wydarzenia darmowe, płatne – można wskazać nasz budżet oraz atrakcyjne zniżki na wybranie eventy. Rezerwacji lub zakupu biletu można dokonać bezpośrednio przez aplikację. Prosto i funkcjonalnie. Pomoże Ci odnaleźć się w oszałamiającym natłoku wydarzeń kulturalnych w Londynie. Aplikacja darmowa.

4. London Cycle: Maps & Routes. Jeśli masz zamiar poruszać się po Londynie rowerem, koniecznie ściągnij tą aplikację. Aplikacja  ma wiele praktycznych opcji. Wskaże stacje dokujące rowerów miejskich oraz ich dostępność, w Twoim pobliżu, oraz w całym mieście, wyszuka najlepszą drogę do danego miejsca, uwzględniając bezpieczeństwo rowerzysty, trasy rowerowe oraz czas przejazdu. Pokaże także koszt wypożyczenia roweru oraz czas, który Ci pozostał. Z mapy rowerowej można korzystać również bez dostępu do internetu. Aplikacja darmowa.

5. Tube Exits. Londyńczycy spędzają w metrze dużą część życia. Gdy jeździłam do pracy w korporacji, pod ziemią spędzałam dziesięć godzin tygodniowo (!), a niektórzy spędzają piętnaście, lub więcej… Nic więc dziwnego, że powstała aplikacja pozwalająca na maksymalne ograniczenie czasu podróży metrem. Tube Exits pokaże Ci, w który wagon metra wsiąść, aby wysiąść najbliżej wyjścia z peronu, w którym miejscu się przesiąść, aby droga była najkrótsza oraz które linie funkcjonują bez problemów. Aplikacja płatna £0.79.

Museum of London
Przenieś się w czasie do dawnego Londynu za pomocą aplikacji Museum of London Streetmuseum App. Zdjęcie: Buzzfeed

 

6. Museum of London Streetmuseum AppBardzo ciekawa aplikacja stworzona na zlecenie Museum of London. Zawiera zbiór dawnych zdjęć Londynu, które można porównać z obecnym wyglądem miasta. Wyobraź sobie, że znajdujesz się na Picadilly Circus, wyciągasz swój telefon i „robisz zdjęcie”. Aplikacja zidentyfikuje dane miejsce i automatycznie nałoży na obraz, który widzisz, fotografię dawnego Londynu. Po kliknięciu na ekran uzyskasz informacje na temat historii miejsca. Magiczne, prawda? Aplikacja darmowa.

7. Street Art LondonOdkryj sztukę uliczną w Londynie. Aplikacja zabierze Cię w ukryte zakamarki z oryginalnymi muralami znanych artystów (jak Banksy czy Stik) oraz tych niszowych. Świetna alternatywa do tradycyjnego zwiedzania Londynu. Aplikacja płatna £0.79.

8. Happn lub Spark. W ciągle zabieganym, zmęczonym Londynie przemysł randkowy ma się wyjątkowo dobrze. Technologia wychodzi na przeciw singlom i jak tylko może, ułatwia spotkanie bratniej duszy, choćby tylko na piątkowe wyjście. Ile razy wyobrażałaś sobie, że podchodzisz do tego przystojniaka siedzącego na przeciwko Ciebie w metrze, dajesz mu swój numer, idziecie na randkę, a potem żyjecie długo i szczęśliwie? Gdy byłam singielką, nie raz zdarzało mi się fantazjować na temat współpasażerów (szczególnie polecam linię Metropolitan Line w stronę Shepherd’s Bush przed 9 rano ;), niestety wtedy ani nie miałam smartfona, ani nie istniało Happn ani Spark. Obie aplikacje umożliwiają zobaczyć osoby, z którymi przecięliśmy nasze ścieżki w ciągu dnia i do nich zagaić. Spark jest wersją dla osób podróżujących metrem – działa bez dostępu do internetu, wystarczy bluetooth. Obie aplikacje są darmowe.

A Ty z jakich aplikacji korzystasz w Londynie? Podziel się w komentarzu!

Chcesz lepiej poznać Londyn?

Weź udział w darmowym 6-dniowym cyklu mailowym "Poznaj Londyn Mniej Znany". Poznasz w nim miejsca, o których rzadko wspominają przewodniki. Wszystkie do odwiedzenia za darmo.

Przekonasz się, że Londyn może być fascynujący - jeśli tylko dasz mu szansę!

Nie wysyłam spamu. Możesz zrezygnować z otrzymywania maili w każdej chwili. Powered by ConvertKit
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...