Jak dojechać z lotniska do Londynu?

Aktualizacja z dnia 13 listopada 2016.

Odpowiedź może wydawać się oczywista, ale uwierzcie mi, nie jest. Dojazd z lotniska do domu może się okazać dłuższy niż sama podróż samolotem. I o wiele bardziej męczący.

Sama doświadczyłam tego na własnej skórze, gdy wracałam z Gdańska z wielkim plecakiem. Przyleciałam na Stansted. Mieszkałam wtedy na Acton, czyli po przeciwnej stronie.

Mój dojazd do domu wyglądał mniej więcej tak: autokarem z lotniska, potem dwie przesiadki metra, w tym jedno metro po drodze zaniemogło i utknęłam w nim na jakieś 45 minut, ledwo trzymając się na nogach w oparach potu setki innych pasażerów, którzy mierzyli wzrokiem mnie i mój plecak. Potem czekała mnie jeszcze jazda autobusem – były to akurat godziny powrotu ludzi z pracy, więc możecie sobie wyobrazić. Korki plus ścisk. Wróciłam wykończona. Od momentu wylądowania na Stansted minęło pięć godzin. PIĘĆ godzin. Dwa razy tyle co sam lot.

Londyn jest obsługiwany przez sześć lotnisk: Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, City Airport i Southend. Najpopularniejsze z nich to pierwsze cztery, dlatego nimi się tu zajmę.

Stosunkowo najprostszy dojazd jest z Heathrow, szczególnie jeśli mieszkacie w zachodniej części Londynu. Na lotnisko dojeżdża niebieska linia metra (Piccadilly – £5.10), a także szybka kolej do dworca Paddington w centralnym Londynie (Heathrow Connect – £10.20).

Problemem natomiast mogą się okazać lotniska położone dalej od Londynu: Stansted, Luton, Gatwick.

Firma GoEuro przygotowała przydatną infografikę, w której wyszczególniono różne opcje oraz ceny dojazdu z lotnisk do Londynu:

 

Jak dojechać z lotniska do Londynu

GoEuro to nowa, niezwykle funkcjonalna wyszukiwarka najszybszych i najtańszych połączeń wszelkiego rodzaju – lotniczych, autokarowych i pociągowych w dowolnym miejscu w Europie. Za jej pomocą szybko wyszukacie opcje połączeń m.in. do Londynu.

Plusy i minusy danych środków transportu z lotnisk do Londynu:

1) Autokar

 • National Express (reklamują się, że bilety zaczynają się już od £5 w jedną stronę, ja zawsze płacę minimum £10).
 • Easy Bus (tu można upolować bardzo niskie ceny, nawet £2 w jedną stronę, jeśli kupimy bilet w odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Terravision od £5 w  jedną stronę.

Plusy:

 • Ceny. Szczególnie w Easy Bus, jeśli kupujemy z dużym wyprzedzeniem.

Minusy:

 • Autobusy jadą po drodze, czyli stoją w korkach. Weź więc pod uwagę, że dojazd na lotnisko może zająć pół godziny, a nawet godzinę dłużej, niż jest to przewidziane.
 • Najtańsza opcja, czyli Easy Bus, często nawala i generalnie go nie polecam. Dwa na trzy razy mój autobusik (Easy Bus jest o wiele mniejszy niż autokar) po prostu nie przyjechał. Gdy chciałam wsiąść w kolejny rozkładowy autobus, nie było dla mnie miejsca – priorytet miały osoby, które miały pojechać własnie tym (na bilecie znajduje się godzina odjazdu). Ledwo wtedy zdażyłam na moje loty.
 • Autobus wyrzuca Cię na jednym ze swoich przystanków, a nie ma ich niestety zbyt wiele.  Stamtąd musisz się dostać jeszcze do domu, chyba, że masz szczęście mieszkać blisko jednego z nich.

2) Pociąg

 • Stansted Express: w 47 minut znajdziesz się na Liverpool Station. (od £8 w jedną stronę w przedsprzedaży)
 • Luton: około 55 min (£16.20 w jedną stronę)
 • Gatwick: Gatwick Express  (£17.75 w jedną stronę) do stacji Victoria w 30min; Thameslink do London Bridge i St Pancras International.

Plusy:

 • Choć czas podróży jest zbliżony do przejazdu autokarem, to nie ma tu zagrożenia związanego z korkami.

Minusy:

 • Cena, chyba że kupujesz w przedsprzedaży.
 • Pociągi nie kursują 24 godziny na dobę.

3) Taxi

Normalnie nie korzystam z tej opcji, bo nie lubię płacić za taksówkę drugie tyle co za bilet samolotowy. Ostatnio jednak zmieniłam zdanie na ten temat.

Wracaliśmy z wypadu noworocznego do Austrii i nasz lot Easy Jetem był opóźniony najpierw o pół godziny, potem o półtorej godziny, aż w końcu zamiast o 21.15, wylecieliśmy po północy. Na Gatwick wylądowaliśmy o 2.45 w nocy. Podróżowaliśmy z jedną walizką, na która przyszło nam czekać… ponad godzinę. W pewnym momencie obsługa zaczęła rozdawać pasażerom darmową wodę w butelkach. Była 4 rano, poniedziałek, lotnisko pełne koczujących na podłodze ludzi i płaczących dzieci. O tej godzinie nie kursują żadne pociągi ani autobusy. Każdy nerwowo organizował sobie transport.

W końcu pojawił się nasz bagaż i byliśmy wolni.

Całe szczęście na lotnisku od paru godzin czekał na nas kierowca z firmy Tourism About. Pani Barbara, współwłaścicielka firmy, zaproponowała mi jakiś czas temu współpracę. To był akurat ten moment, kiedy mogłam skorzystać z ich transferu. Kierowca znał nasz numer lotu i sprawdzał go na bieżąco. Mimo tego miałam pewne wątpliwości co do tego, że będzie na nas czekał o takiej godzinie… A jednak. Wychodząc z sali przylotów od razu zobaczyłam tabliczkę z napisem „Natalia” i po niecałej godzinie byliśmy w końcu w domu. Gdybyśmy czekali na pierwszy autobus do Londynu, w domu byli o jakiejś 8 rano. Nie przesadzam, pisząc, że uratowali nam zdrowie.

Plusy:

 • Wygoda. Zostajesz dowieziony pod sam dom i nie musisz telepać się z bagażami w zatłoczonym metrze i taszczyć swojej walizki po schodach na każdej stacji w górę i w dół.
 •  Nawet jeśli twój samolot jest opóźniony, kierowca będzie na Ciebie czekał, monitorując lot. To trochę tak jakby mama Cię odbierała z lotniska:)
 •  Transfer taksówką z Tourism About jest ponad 50% tańszy niż przejazd czarną taksówką (tzw. Black Cab).

Minusy:

 • Cena. Przejazd np. ze Stansted do centrum Londynu to wydatek rzędu £65. Jeśli jednak podróżujecie np. we trójkę i podliczycie wszystkie koszty, to cena za osobę wyjdzie tylko nieco wyższa niż przejazd pociągiem, a później transportem miejskim w Londynie.

Chcesz lepiej poznać Londyn?

Weź udział w darmowym 6-dniowym cyklu mailowym "Poznaj Londyn Mniej Znany". Poznasz w nim miejsca, o których rzadko wspominają przewodniki. Wszystkie do odwiedzenia za darmo.

Przekonasz się, że Londyn może być fascynujący - jeśli tylko dasz mu szansę!

Nie wysyłam spamu. Możesz zrezygnować z otrzymywania maili w każdej chwili. Powered by ConvertKit
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...