Columbia Road Flower Market

Columbia Road Flower Market

Jeśli lubicie podziwiać kwiaty, kupować świeże zioła, buszować po jedynych w swoim rodzaju małych sklepikach, przy okazji popijając wino i słuchając ulicznych muzyków, a tłumy nie są wam straszne, to koniecznie wybierzcie się w niedzielę na Columbia Road Flower Market.

ciekawe miejsca w londynie, Columbia Road Market
aIMG_3079

Do tej pory moimi ulubionymi marketami (chętnie użyłabym polskiego odpowiednika – rynki – ale nieodzownie kojarzy mi się z paniami w fartuchach sprzedającymi czosnek) były Borough i Portobello Road. Teraz do tej listy dołączyła ulica usłana kwiatami.

Columbia Road Flower Market

Historia Columbia Market sięga aż 1869 roku. Wtedy został założony przez filantropkę i ówcześnie najbogatszą kobietę w Anglii, Angelę Burdett-Coutts, na terenie slumsów. Co ciekawe, wcześniej w tej okolicy działał gang Ressurection Men, specjalizujący się w morderstwach i dostarczaniu ciał nieboszczyków do King’s College School of Anatomy w celach badawczych. Miejsce kojarzyło się więc z niebezpieczeństwem, brudem i nędzą.

Columbia Road Flower Market

Jednak dzięki Angeli, market szybko się rozwinął, przyciągając około czterystu sprzedawców żywności. Działał w soboty. Dopiero po jakimś czasie, za sprawą Żydów mieszkających we wschodnim Londynie, został przeniesiony na niedzielę. Z kolei Hugenoci, także mieszkający we wschodnim Londynie, przyczynili się do wzrostu zapotrzebowania na cięte kwiaty (ach, ta romantyczna francuska dusza) i w ten sposób Columbia Market przeistoczył się w Columbia Road Flower Market.

Columbia Flower Market

W czasie II Wojny Światowej priorytetem stała się żywność, a sam market został zbombardowany (pod ulicą mieścił się schron). Po wojnie wprowadzono nowe przepisy, zmuszając sprzedawców do regularnej sprzedaży. Columbia Road zaczęła przeżywać drugą świetność, która trwa do dzisiaj.

Co niedzielę, bez wyjątków – nawet w niedzielę wielkanocną – sprzedawcy kwiatów przyjeżdżają z dostawą już o 4 w nocy. Sprzedaż rozpoczyna się o godzinie 8 i trwa mniej więcej do 14. Wtedy też można załapać się na najniższe ceny. Sprzedawcy robią wszystko, żeby pozbyć się towaru. Nie przestraszcie się więc, jeśli będą wam krzyczeć do ucha „Everythin’ a fiver!”. Mi pod koniec dnia udało się kupić trzy doniczki dorodnych ziół za piątaka.

Columbia Flower Market

Columbia Market to nie tylko kwiaty. Wokół stoisk z roślinami mieszczą się sklepy, kawiarnie i restauracje, gdzie można posmakować m.in. świeżych ostryg. Większość z nich jest otwarta również tylko w niedzielę.

Restauracje na Columbia Market

Columbia Road Flower Market

Budki z jedzeniem na Columbia Market

Każdy ze sklepików ma niepowtarzalną atmosferę i produkty. Można tu znaleźć ręcznie wykonywane meble, ubrania, ekologiczną żywność z Portugalii, a także tymczasowe stoiska z domowymi wypiekami – mieszkańcy sprzedają je dosłownie przez okno swojego mieszkania!

Angela Flanders Columbia Market

Suck and Chew na Columbia Flower Market

Suck and Chew na Columbia Flower Market

Miejscem, które najbardziej mnie urzekło, jest sklep z ręcznie produkowanymi kosmetykami Angeli Flanders. Zaraz po nim znalazłby się sklep ze słodyczami Suck and Chew, w którym można się przenieść w czasie do lat powojennych. Sprzedawane tam są kolorowe cukierki na wagę i gadżety typu puszki z ciastkami z nadrukowanymi zdjęciami rodziny królewskiej.

Suck and Chew na Columbia Flower Market

Suck and Chew na Columbia Flower Market

aIMG_3097

Wybierając się na market, polecam uzbroić się w odporność na tłum, nie zabierać zbyt wielu rzeczy, bo jest to idealne miejsce dla kieszonkowców i najlepiej pojechać tam bardzo wcześnie (na 8 rano), lub pod koniec dnia, czyli przed 14.

Najłatwiej dojechać tam autobusem 48 ze stacji Liverpool Street. Więcej informacji na temat dojazdu znajdziecie tutaj.

Byliście na Columbia Road Flower Market? Jak wam się podobało?

Chcesz lepiej poznać Londyn?

Weź udział w darmowym 6-dniowym cyklu mailowym "Poznaj Londyn Mniej Znany". Poznasz w nim miejsca, o których rzadko wspominają przewodniki. Wszystkie do odwiedzenia za darmo.

Przekonasz się, że Londyn może być fascynujący - jeśli tylko dasz mu szansę!

Nie wysyłam spamu. Możesz zrezygnować z otrzymywania maili w każdej chwili. Powered by ConvertKit
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...