Brixton – kulturowy eklektyzm na elektrycznej ulicy

Brixton

Brixton, znajdujące się w południowej części Londynu, od dekad cieszy się mało chlubną sławą „narkotykowej stolicy Londynu”. Czy zasłużenie?

Tutaj mieszczą się siedziby największych gangów w Londynie i tutaj najczęsciej dochodzi do strzelanin na ulicach, o czym śpiewał zespół The Clash, w piosence „Guns of Brixton”. Młodociani przestępcy, przeważnie o korzeniach jamajskich, handlują narkotykami od małego, co noc zmieniając miejsce zamieszkania, tym samym utrudniając pracę policji.

Electric Avenue Brixton
Electric Avenue

Istnieje jednak także druga strona Brixton – Brixton Market, który opanował centrum dzielnicy. Rynek powstał na Electric Avenue, w 1880 roku. Był to pierwszy rynek oświetlany za pomocą elektryczności, stąd nazwa ulicy. Ona z kolei stała się inspiracją dla muzyka Eddiego Granta, który w 1983 roku napisał znany przebój „Electric Avenue”.

Z biegiem lat i napływem dużej ilości emigrantów, szczególnie o pochodzeniu jamajskim, afrykańskim, azjatyckim i południowoamerykańskim, rynek rozrósł się. Obecnie mianem Brixton Market nazywanych jest kilka jego części – Electric Avenue, Reliance Arcade, Market Row i Brixton Village. Tutaj możecie zobaczyć mapę całości.

Mimo tego, że umówiłam się z koleżanką, która była tam już nie raz, jadąc metrem w sobotę rano, miałam pewne obawy. Oprócz stoisk z kolorowymi produktami, wyobrażałam sobie zakapturzonych Jamajczyków, przemykających między ludźmi, z pistoletami wystającymi ze spodni.

Brixton
W pobliżu Brixton Market znajduje się wiele ukrytych sklepików.

Spotkałyśmy się o 10.30, co okazało się godziną dość wczesną. Część stoisk na Electric Avenue było już otwartych, ale większość dopiero się budziła do życia. Mieszkańcy Brixton w sobotę najwyraźniej lubią sobie dłużej pospać – już mi się podobało! Zafundowałyśmy sobie więc meksykańską czekoladę z chilli i czekałyśmy na rozwój wydarzeń.

meksykanska_restauracja_na_brixton

meksykańska czekolada na Brixton
Poznajcie Candidę;) Candida prowadzi fajnego bloga kulinarnego.

Po upływie około pół godziny, Brixton Market zaczął budzić się do życia. Pojawiły się starsze kobiety z wózkami na zakupy, pary i ludzie z psami. Zapełniły się stoiska z warzywami, mięsem, rybami, a także restauracje i kawiarnie.

Brixton

Brixton kawiarnia

Brixton Market

Brixton okazało się nie tylko kolorowe, ale także przyjazne. W odróżnieniu od często zblazowanych sprzedawców na Borough Market, obsługa wszystkich stoisk, na których zrobiłam zakupy, była bardzo uprzejma, niezależnie od narodowości. Nie byli też tak natarczywi, jak bywają obsługujący stoiska z jedzeniem na Camden Town. A przede wszystkim było bardzo tanio i różnorodnie!

rybny_brixton

Ryby na Brixton

Przysmaki na Brixton

Movember na Brixton
Nie wiem, czy wiecie, ale w UK trwa właśnie Movember, czyli miesąc zapuszczania wąsów i zbierania kasy na cele dobroczynne

Znając siebie, wiedziałam, że lepiej tego dnia zaopatrzyć się w plecak…

zakupy na brixton

Pozwólcie, że się pochwalę zdobyczami:

6 papryk za 1 funta, tłuczek do mięsa za 2 funty, portugalska czekolada w proszku za 1,50 funta, laski cynamonu za 1,49 funta, 8 marchewek za 50 pi,portugalskie sardynki za 1,20, garść świeżej kolendry za 50 pi, kilogram dużych krewetek za 10 funtów (!) i 4 cytryny za 1 funta. Razem: 19,19.

Dla porównania, w Sainsbury’s pod moim domem, jedna (!) czerwona papryka kosztuje 0,80 funta! O świeżych krewetkach nie wspomnę.

Obładowane zakupami, zasiadłyśmy w obleganej knajpce serwującej naleśniki. To podobno jedna z najlepszych restauracji na Brixton. Cełe menu wyglądało smakowicie, wiec zdecydowałyśmy sie zamówić dwa naleśniki na spółkę – jednego na słono, drugiego na deser. Pierwszy wybór to naleśnik wegański, z suszonymi pomidorami, cukinią, rokszponką, szpinakiem, grzybami, karmelizowaną cebulą i orzechami. Smacznie, ale trochę za sucho.

Należniki na Brixton

Na deser zamówiłyśmy naleśnika z grilowanymi bananami, syropem klonowym, lodami, bitą śmietaną i prażonymi orzechami. Pyszny!

Brixton Market

candida_natalia

Oprócz tanich zakupów i pysznego jedzenia, na Brixton urzekli mnie jeszcze osobliwi mieszkańcy Brixton:

Koty na Brixton

Brixton

Brixton Market jest otwarty cały tydzień. Godziny otwarcia poszczególnych sklepów i restauracji zależą od właścicieli. Rynek główny (Brixton Village, Reliance Arcade i Market Row) jest czynny od 8.30 rano do 11.30 w nocy, z wyjątkiem poniedziałków (do 6pm). Jeśli chcemy zobaczyć rynek tętniący życiem, najlepiej wybrać sobotę, od godziny ok. 11.30.

A Wy byliście kiedyś w miejscu o słabej reputacji w Londynie i zmieniliście o nim zdanie? Napiszcie w komentarzu!

Chcesz lepiej poznać Londyn?

Weź udział w darmowym 6-dniowym cyklu mailowym "Poznaj Londyn Mniej Znany". Poznasz w nim miejsca, o których rzadko wspominają przewodniki. Wszystkie do odwiedzenia za darmo.

Przekonasz się, że Londyn może być fascynujący - jeśli tylko dasz mu szansę!

Nie wysyłam spamu. Możesz zrezygnować z otrzymywania maili w każdej chwili. Powered by ConvertKit
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...